Скільки буде рости долар?

8 вересня 2008

Скільки буде рости долар? Наприкінці минулого тижня курс долара досяг максимального значення за цей рік - \"зелений\" явно пішов у зростання. За один євро дають уже 1,42 долара (ще півроку тому давали 1,55). І, схоже, американська валюта продовжить дорожчати. Чим це загрожує простим українцям?

Гривня бакса не боїться

До середини літа долар постійно дешевшав, і це зіграло не на руку європейським експортерам. Жителі країн Євросоюзу все охочіше купують дешеву заокеанську і китайську продукцію. Така ситуація явно не влаштовує виробників Старого Світу. Та й на економіку ЄС це негативно впливає. Наприклад, Європейський центральний банк днями навіть погіршив свій прогноз на темпи зростання економіки.

Підтверджують це й незалежні експерти. Починаючи з весни цього року, на думку аналітиків Erste Bank Group, свою слабість демонстрували основні економіки країн Єврозони: у Німеччині, Франції та Італії.

Оскільки інтерес споживачів до більш дешевої американської продукції тільки зростав, євровалюта не витримала конкуренції і трохи опустилася в ціні. На думку експертів Erste Bank Group, охолодження економіки Єврозони досягне максимуму в третьому та четвертому кварталах. Не очікується також її швидкого поновлення в 2009 році. Тобто курс євро, швидше за все, буде продовжувати поступово падати.

До тих же пір, поки українська гривня прив\'язана до курсу долара, причин очікувати її ослаблення не варто. Але пряма залежність гривні від долара не буде тривати вічно.

- У той же час не можна скидати з рахунків той факт, що готівковий курс долара в Україні породжений попитом, - говорить незалежний банківський експерт Олександр Аляб\'єв. - Природно, якщо економіка країни направлена убік Європи, то долар іде і буде йти з обігу. Тому його купівельна спроможність для населення або як засіб нагромадження, або як засіб розрахунків потроху заміщається євро.

Сьогоднішня ситуація на ринку валют - це всього лише зворотний процес, пояснює ситуацію фахівець. Не так давно в Україні долар стрімко падав - позначився певний підігрів, розрахований на те, щоб якнайбільше валюти випустити в обіг. Тому сьогодні, коли необхідний обсяг долара пішов із заощаджень населення, курс потроху стабілізується.

На зміну ситуації на валютному ринку впливають не тільки макроекономічні показники, але й закінчення курортного сезону. Літо минуло, а разом з ним - і літній ажіотаж витрат валютних нагромаджень, пов\'язаний з відпустками, що теж вносив свою лепту в курсові коливання.

Недарма Нацбанк завзято тримає офіційний курс на позначці 4,84 грн. за долар. Найближчим часом готівковий та офіційний курси зрівняються. Принаймні про це говорять більшість експертів.

Золото і бензин підуть униз

Якщо торік золото вважалося одним із трьох найбільш дохідних вкладень коштів і ціна на нього тільки в 2007-му виросла на 30%, то цього року вартість однієї унції золота піднімалася до рекордних 840 доларів, але не втримала свої позиції і поповзла вниз. За прогнозами міжнародних експертів, ціна дорогоцінного металу якийсь час буде триматися на нинішньому рівні, тобто близько 810 доларів за унцію, або трохи знизиться. Але у випадку подальшого зростання долара вона може й обвалитися. Таке вже не раз бувало.

Наприклад, до початку 1980 року ціна на золото досягла 800 доларів за унцію, після чого почала поступово падати. І наприкінці 1987-го становила вже всього 500 доларів за унцію, тобто падіння склало 60%!

Обвал цін на золото відбувся і зовсім недавно, у період з 1996 до 1999 року. Тоді ціна на нього опустилася з 420 до 260 доларів за унцію. Деякі пояснювали це об\'єктивними економічними факторами, інші ж говорили про глобальну змову найбільших країн на чолі зі США. Але якими б не були причини обвалу цін, наприкінці 1999-го золото знову почало дорожчати, і до кінця 2006 року вартість однієї унції золота становила 620 доларів, а в 2007-му - уже всі 800.

Але повторення обвалу може відбутися, особливо якщо через світову фінансову кризу знизиться попит на дорогоцінні метали, які застосовуються на високотехнологічних виробництвах. Хоча 800 доларів в 1980-х коштували набагато дорожче, ніж та ж сума сьогодні.

Що ж стосується змін цін на нафту, то на початок осені вартість одного бареля нафти на світовій біржі коливається в районі 105 - 110 доларів. Це на 40 баксів менше, ніж на початку літа.

Якщо долар продовжить курс на зміцнення, ціна на \"чорне золото\" буде знижуватися. Не виключено, що ціни опустяться нижче позначки 100 доларів за барель, а виходить, і ціна бензину піде вниз.

До речі

Українці вірять у євро

Відповідно до проведених опитувань, останнім часом усе більше українців почали довіряти європейській валюті.

41% опитаних воліють зберігати заощадження в євро, 37% - в американських доларах і тільки 15% - у гривнях.

Ставки на депозити і кредити залишаться високими

Поки вітчизняні банкіри не відзначають принципових змін у перевагах вкладників. Депозитні договори по внесках у євро ніхто не поспішає розривати, так само як і переводити їх у долари або гривні. Змін у процентних ставках по кредитах і депозитах можна буде очікувати тільки в тому випадку, якщо євро продовжить курс на зниження. Тобто це буде відбуватися, але повільно та поступово.

- Сьогоднішні коливання курсу валют, загалом, серйозного впливу на українську банківську систему не мають, - запевняє Олександр Аляб\'єв. - Тому я із упевненістю можу сказати, що ніяких змін ставок по кредитах і депозитах найближчим часом не очікується. Якщо ж певні мінімальні коливання і будуть спостерігатися, то їхня причина - не в коливанні курсу валют, а в процесах, які відбуваються усередині кожного конкретного банку.

Виходить, що кредити залишаться як і раніше недоступними, зате вкладники банків будуть одержувати високі відсотки.

А що нам із цього?

При падінні курсу євро почнуть дешевшати товари з Єврозони. За даними Держкомстату, за перші шість місяців 2008 року в Україну із країн Європи було завезено 33% від всіх імпортних товарів. Основними постачальниками продукції в нашу країну є Італія, Німеччина і Польща. І з кожним місяцем поставки товарів і послуг із країн-партнерів тільки збільшуються.

З моменту вступу України у СОТ ціна на імпортні машини опустилася на 5-10%. Однак якщо ви хотіли придбати авто, ціни на які зафіксовані в євровалюті, то варто почекати. У гривневому еквіваленті вони незабаром будуть коштувати ще дешевше.

У той же час принципової зміни вартості продуктів харчування та промислових товарів в Україні не варто очікувати. Справа в тому, що основними споживачами європейської продукції є представники середнього класу, тому любителі чеського пива і французьких вин зможуть порадувати себе улюбленими напоями за більш доступною ціною.

Крім того, варто очікувати більш дешевих поставок овочів і фруктів з таких країн Євросоюзу, як Польща, Італія та Нідерланди.

Автор: Андрій Гаценко, Ганна Гончаренко

Источник: kp.ua

Скільки буде рости долар?

Наприкінці минулого тижня курс долара досяг максимального значення за цей рік - \"зелений\" явно пішов у зростання. За один євро дають уже 1,42 дол...

8 вересня 2008

Продаж квартир Квартири в новобудовах Оренда квартир Квартири подобово Продаж будинків Оренда будинків Будинки подобово Продаж землі Продаж приміщень Оренда приміщень