7 березня 2025
Андреас Ібель зазначив, що проблеми з житлом мають усі європейські країни. Винятком є хіба що Польща, де протягом останнього року активніше будують житлову нерухомість завдяки лібералізації іпотечних ставок. Перед парламентськими виборами в країні уряд зменшив відсоток на іпотеку з 9% до 2% – для тих, хто вперше купує житло.
Влітку 2023 року у Польщі запрацювала програма надання іпотечного кредиту для молоді під 2%. Нею можуть скористатися як поляки, так і українці, які там проживають. Актуальна вона також для студентів, які планують навчатися або працювати в Польщі. У грудні 2023 року уряд продовжив цю програму до 2027 року.
Однак загалом в Європі будівництво житла сповільнилося, там фіксують стагнацію ринку з огляду на те, що житло стало недоступним. Водночас є тренд міграції людей із сіл в міста. Відповідно є потреба у розбудові міст. Така ситуація характерна для всіх країн Європи.
У містах доволі часто діють програми обмеження ділянок для будівництва. Процес появи нового житла уповільнюють і тривалі процедури погодження з місцевою владою.
За словами президента асоціації, ринки житлової нерухомості Європи мають три великі проблеми:
Ці фактори дуже впливають на зростання вартості житла для кінцевого споживача,
– пояснює Андреас Ібель.
Низькі ставки на іпотеку ситуацію не рятують.
"3 – 4% для купівлі житла – загальні умови для громадян. Гроші видають на 10 років за умови стабільного доходу. Інвестор платить тоді, коли будівництво вже завершене, це мінімізує ризики щодо введення в експлуатацію. Але ця ставка діє не тільки на будівництво, а й на вторинний ринок", – зазначив девелопер.
Ібель наголосив, що ринки нерухомості Європи, попри свої особливості, мають дещо спільне – дуже дороге будівництво. Наприклад, у Німеччині собівартість будівництва квадратного метра – 4,5 тисячі євро, і це ціна без вартості землі. Тому кінцева ще вища – приблизно 6 тисяч євро за квадрат. Темпи зростання цін на житло набагато вищі, ніж зростання доходів європейців.
Андреас Ібель вважає, що проблему невідповідності між зростанням вартості будівництва та низькими доходами можна вирішити 2 способами. Слід передбачити субсидії на будівництво, щоб девелопери зменшили частину витрат. Або переглянути жорсткі вимоги щодо якості будівництва.
Ринок нерухомості Європи у глибокій кризі: яка країна є винятком
Одна з найбільших криз, яку зараз переживає Європа, це криза житла і житлової політики. Житло будувати дорого і купити квартиру стає недоступно навіть при невеликих іпотечних ставках.
7 березня 2025